Tipy na výlety po Novém Zélandu

Auckland

Auckland je nejlidnatější město Nového Zélandu a představuje hospodářskou tepnu celé země. V Aucklandu si můžete prohlédnout hned dva přístavy. Ten první, menší, se jmenuje Manukau a je domovem menších jachet a člunů. Ne nadarmo se dnes Aucklandu říká „Město plachet“. Snad každý Novozélanďan by se rád během svého života stal majitelem alespoň malého člunu. Druhý přístav Waitemata je mnohem větší s několika zátokami a Aucklandmalými ostrůvky. Ten nejznámější z nich je ostrůvek sopečného původu Rangitoto, který tvoří symbolickou přírodní stráž u vjezdu do přístavu.

Město nabízí řadu možností jak využít volný čas, ať už jsou to muzea, galerie nebo nevšední adrenalinové zážitky.

Nejznámější aucklandskou atrakcí je vyhlídková věž – Sky tower, která je součástí komplexu Sky City.

Tato nejvyšší věž na jižní polokouli dosahuje výšky 328 m. Proskleným výtahem se dostanete za 40 vteřin do horního vyhlídkového patra, které je pro větší dramatičnost vybaveno částečně skleněnou podlahou.

Na svahu parku Domain si můžete prohlédnout Auckland Museum (Auckland War memorial museum) s bohatými etnografickými a přírodovědnými sbírkami. K nejzajímavějším exponátům patří autentické maorské shromaždiště, 25 m dlouhá válečná kanoe a vyřezávaná dřevěná brána. Najdete tu i portréty maorské aristokracie. Muzeum pořádá maorská kulturní představení s tradiční maorskou hudbou a tanci. Druhé patro muzea je věnováno expozici o historii místních válek.

Nejvyšším bodem Aucklandu je vršek Mount Eden. Jedná se, jak jinak, o vyhaslou sopku, ze které je pěkný výhled na město a padesátimetrový kráter. Další vyhaslý vulkán One Tree Hill najdete v Cornwall parku.

Další místní atrakcí je podmořské akvárium Kelly Tarlton´s Antarctic Encounter and Underwater World, na jehož stavbu byly použity staré odkalovací nádrže. Po jezdícím pásu tu projíždíte tunely z průhledného akrylu a přitom můžete pozorovat všudypřítomné žraloky, rejnoky a další mořské živočichy. Nenechte si ujít krmení žraloků! Hlavním tahákem je expozice Antarctic Encounter (Setkání s Antarktidou), kde můžete pozorovat třeba kolonii tučňáků, hrajících si ve skutečném sněhu.

Wai-o-tapu

Jde o termální oblast, kterou rozhodně stojí za to při svém objevování novozélandských krás navštívit. Tento areál nabízí nesčetné množství jezírek vulkanického původu se studenou či vařící vodou, gejzíry a bahenní jezírka. Nejznámější gejzír se jmenuje Lady Knox Geyser a s železnou pravidelností začíná tryskat ráno v 10.15 hod. Krásně zbarvené jezero Champagne Pool je dominantou tohoto areálu. V okolí najdete také mud pools – horká bahenní jezírka, která však jsou pro větší bezpečnost návštěvníků obehnána plotem.

Jedinečným zážitkem může být i koupel v přírodním termálním koupališti. Jedno takové najdete s trochou trpělivosti poblíž malé vísky Reporoa. Koupaliště je velice nenápadné a všude kolem jsou jen pastviny. Voda zde dosahuje teploty kolem 39 stupňů.Řeky na Novém Zélandu

Národní park Tongariro

Tento nejstarší park v zemi je součástí hlavní sopečné oblasti Nového Zélandu, která se jmenuje Taupo Vulcanic Zone.

Všude kolem tu na povrch uniká pára a vyvěrají horké prameny. Střídá se tu holá kamenitá půda, lávová pole, zasněžené vrcholky, vulkány, křišťálově čisté prameny, jezírka a samozřejmostí je i zápach síry.

Park byl založen na podzim roku 1887, kdy toto území daroval státu významný maorský náčelník kmene Ngati Tuwharetoa.

V létě je to místo ideální pro pěší túry a poznávání zdejší jedinečné krajiny. V zimě jsou místní lyžařská střediska v obležení dychtivých lyžařů a snowboardistů.

Jezero Taupo

Se svou rozlohou 616 km2 je největším jezerem Nového Zélandu. Vzniklo následkem ohromné sopečné exploze asi před 25 000 lety, kdy se vzniklý kráter postupně zaplnil vodou.

Oblast kolem jezera je i dnes stále vulkanicky činná s mnoha geotermálními oblastmi, jako je třeba Rotorua.

Vodou z jezera je napájena nejdelší řeka v zemi Waikato River. Každoročně se tu vyloví asi 700 tun pstruhů. Pravidelně v dubnu se zde koná mezinárodní rybářská soutěž zaměřená na lov pstruhů.

Pokud nejste zrovna příznivci rybaření, můžete využít některou z mnoha aktivit, které nabízí stejnojmenné rekreační městečko na břehu jezera. Najdete tu plno obchůdků, restaurací a příležitostí jak si zpříjemnit zdejší pobyt. Mezi hojně využívané atrakce patří hlavně vodní sporty. Můžete si zajezdit na vodních lyžích, sportovní jachtě nebo windsurfingu. Adrenalinový zážitek jistě zajistí bungee jumping ze skalního převisu nad řekou Waikato. Na své si přijdou i hráči golfu. Zdejší mezinárodní kolbiště Wairakei International, je jedním z nejlepších golfových hřišť v zemi. Kousek na severozápad od Taupa můžete zastavit a prohlédnout si místní známé vodopády Huka falls na řece Waikato.

Národní park Nelson lakes

Horský národní park Nelson lakes je vzdálen asi 1,5 hod jízdy z Nelsonu. Vstupní branou do parku je vesnička St. Arnaud, odkud se můžete vydat na krátkou procházku kolem ledovcového jezera Rotoiti. Můžete si tu vyzkoušet třeba jízdu na vodních lyžích nebo se jen tak procházet kolem jezera.

Další idylické jezero Rotoroa (vzdálené asi 25 km) svou průzračnou vodou snadno zláká otužilce alespoň ke krátké koupeli. Žijí zde prý nejstarší úhoři, takže je rybaření zakázáno.

V celém parku je mnoho bukových porostů, nad kterými majestátně ční nejvyšší hora celé oblasti – Mount Travers (2338 m). Při svých toulkách lesem můžete také narazit na cedulku „zákaz vstupu psů“ s vysvětlením „dogs can kill kiwi“.

Abel Tasman national park

Abel Tasman national park leží severozápadně od Nelsonu a nabízí bohaté možnosti táboření, koupání i pěší turistiky. Nejznámější turistickou trasou je nenáročný Abel Tasman Coastal Track, vhodný i pro méně zdatné milovníky turistiky. Často se na něj vydávají rodiny s dětmi. Dá se projít za tři až pět dnů. Stezka je dlouhá 51 km a z větší části zalesněná s občasným výhledem na pobřeží a zlaté písečné pláže.

Park má celkem čtyři vstupní brány. Na jihu jsou to Marahau, kde si můžete pronajmout kajak nebo si koupit výlet do tulení kolonie a dále pak Kaiteriteri, kde se nachází oblíbená pláž se zlatým pískem. Na severním konci tvoří jeho přirozené hranice Totaranui a Wainui. Než vyrazíte na cestu, nezapomeňte si přibalit repelent na útočící písečné mušky.

 

 

Průvodce Novým Zélandem

Zájezdy na Nový Zéland

Základní info o Novém Zélandu

Historie Nového Zélandu

Památky na Novém Zélandu

Příroda na Novém Zélandu

Kultura na Novém Zélandu

Kuchyně na Novém Zélandu

Tipy na výlety po Novém Zélandu

Ubytování na Novém Zélandu

Kde, kam a jak v Novém Zélandu

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vzdělání

Hledání

Kraje Nového Zélandu

Auckland Auckland Bay of Plenty Bay of Plenty Canterbury Canterbury Gisborne Gisborne Hawke's Bay Hawke's Bay Chatham Islands Chatham Islands Manawatu-Wanganui Manawatu-Wanganui Marlborough Marlborough Nelson Nelson Northland Northland Otago Otago Southland Southland Taranaki Taranaki Tasman Tasman Waikato Waikato Wellington Wellington West Coast West Coast
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde