Příroda na Novém Zélandu

Hlavním důvodem, proč Novy Zéland navštívit, je jeho jedinečná příroda. Každoročně sem kvůli ní přiletí sta tisíce dychtivých turistů z celého světa. Na co se tu můžete těšit? Jsou to stovky ledovců, průzračná jezera a řeky, majestátní zasněžené vrcholky hor, až nepřirozeně rudé západy slunce, Pláže na Novém Zélanduvšudypřítomný vítr, liduprázdné pláže se zlatým, bílým i černým pískem, dřímající vulkány, termální lázně atd. Lákadel je tu opravdu mnoho.

Nový Zéland je domovem mnoha zástupců rostlinné i živočišné říše,, které nenajdete nikde jinde na světě.

Velké části Nového Zélandu byly původně porostlé lesem nebo buší. Nyní převládají formy trsnatých trav na bažinatých plochách a pouze čtvrtina území je zalesněna. Stávající lesy se skládají z vavřínových a jehličnatých stromů, ale místy se vyskytují i palmy a stromovité kapradiny. Na Jižním ostrově najdeme převážně pabukové lesy. Země se vyvíjela jako izolovaný botanický region, a tak zde najdeme mnoho jedinečných endemických druhů. Všechny místní dřeviny jsou stálezelené a neopadavé. Původní novozélandský les pokrývá 1/4 území. Hojně v něm rostou i stromové kapradiny, pnoucí rostliny a epifyty. Jeho vzhled se podobá tomu, co si lidé představí pod pojmem džungle.

Králem mezi stromy novozélandského lesa je kauri (agatis australis). Je zajímavé, že během jeho života se mění tvar a barva listů i tvar koruny.

Má ideální dřevo, které se hodí na stavbu lodí, nábytku, k soustružení a řezbářství. Pro původní Maory byl kauri posvátným stromem nadaným duší a božskými vlastnostmi.

Stejně unikátní je i zdejší říše zvířat. Nejznámější ze všech novozélandských ptáků je kivi (Apteryx). Stal se jedním z národních symbolů a přezdívkou Novozélanďanů v zahraničí. V přírodě je vzácný. Spatřit ho můžeme ve zvláštních zatemněných příbytcích v zoologických zahradách a turistických centrech. Žije zde ještě několik dalších druhů ptáků, kteří neumějí létat. Na Novém Zélandu najdeme také velké množství endemitů. Před příchodem Evropanů na Novém Zélandu žily dva druhy netopýrů, velké množství hmyzu a ptáků a několik druhů plazů – gekoni a scinkové. Pouze na Novém Zélandu najdeme rovněž haterii novozélandskou, starodávného plaza podobného ještěrce. Typickými opeřenci Nového Zélandu jsou slípky takahe a papoušci kakapo. Nežijí zde žádní hadi.

Mnoho oblastí po celých ostrovech, které jsou přirozenými prostředími pro výskyt různých zvířat, je nyní chráněno ve čtrnácti národních parcích.

 

 

Průvodce Novým Zélandem

Zájezdy na Nový Zéland

Základní info o Novém Zélandu

Historie Nového Zélandu

Památky na Novém Zélandu

Příroda na Novém Zélandu

Kultura na Novém Zélandu

Kuchyně na Novém Zélandu

Tipy na výlety po Novém Zélandu

Ubytování na Novém Zélandu

Kde, kam a jak v Novém Zélandu

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vzdělání

Hledání

Kraje Nového Zélandu

Auckland Auckland Bay of Plenty Bay of Plenty Canterbury Canterbury Gisborne Gisborne Hawke's Bay Hawke's Bay Chatham Islands Chatham Islands Manawatu-Wanganui Manawatu-Wanganui Marlborough Marlborough Nelson Nelson Northland Northland Otago Otago Southland Southland Taranaki Taranaki Tasman Tasman Waikato Waikato Wellington Wellington West Coast West Coast
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde