Památky na Novém Zélandu

Wellington

Wellington se stal hlavním městem Nového Zélandu v roce 1865. Je to velmi kulturní město. Představuje centrum novozélandského filmu i divadla, nabízí bohatý noční život. Nachází se tu Muzeum Nového Zélandu, Symfonický orchestr Nového Zélandu a každoročně se tu koná se tu mezinárodní festival umění.

Svou návštěvu města můžete začít tím, že se zastavíte v turistickém informačním centru na náměstí Civic square. Najdete tu letáky a mapky s informacemi, které se vám budou určitě hodit.

Na náměstí se nachází také Městská galerie – City Gallery s díly moderního umění, renovovaná radnice – Town Hall, Centrum múzických umění – Performing Arts Center a také zajímavá budova městské knihovny s neobvyklými průčelními sloupy ve tvaru palem.Památky na Novém Zélandu

K nábřeží odsud můžete dojít po zajímavém mostě, zdobeném dřevěnými a kovovými sochami. Ve městě se zachovalo poměrně hodně dřevených domů ve viktoriánském stylu. Mezi ně patří i čtyřpatrová stará vládní budova z roku 1876 (Old Government building), která na první pohled budí dojem, že je postavena spíš z kamene. Jedná se ovšem o druhou největší dřevěnou budovu na světě. Další stavbou je novogotická sněmovní knihovna s typickými oblouky a věžičkami z roku 1899 a hlavní budova parlamentu z roku 1922. Hlavní budova a knihovna jsou ve dnech, kdy nezasedá parlament, volně přístupné veřejnosti. Nedaleko parlamentu se nachází St. Paul´s Cathedral, zajímavá církevní stavba z růžového betonu, kde se dnes kromě náboženských obřadů konají i hudební koncerty.

Prohlédnout si můžete také četná muzea a galerie. Určitě si nenechte ujít návštěvu moderního muzea Te Papa Museum, které bylo otevřeno v roce 1998. Jeho stavba trvala pět let a investice do výstavby přesáhla 317 milionů dolarů. Muzeum stojí přímo na nábřežní promenádě Oriental Parade. Je to vlastně takové „Národní muzeum“ Nového Zélandu.

Prohlídku Wellingtonu si můžete zpestřit i výjezdem lanovkou (Cable car) na vrcholek Kelburn s pěkný výhledem na město. Kousek odsud se nachází rozlehlá botanická zahrada. Nejhezčí výhled na město však nabízí vrcholek Mt. Victoria (196 m), který najdete východně od centra města.

Rotorua

Rotorua, často nazývané „Městem síry“ a její okolí patří mezi nejnavštěvovanější místa na Novém Zélandu.

Ve vzduchu lehce rozeznáte všudypřítomný zápach sirovodíkových plynů. Zdejší oblast je známá geotermální aktivitou. Narazíte tu na gejzíry, kouřící krátery a činná bahna naznačující neustálou podzemní aktivitu. Město samo vyrostlo u břehů stejnojmenného jezera, které, stejně jako ta okolní, vzniklo následkem sopečných výbuchů. Najdete zde parky s perfektně udržovanými termálními bazénky, kde můžete příjemně relaxovat u knížky a zároveň si vyhřívat dolní končetiny v příjemně teplé vodě.

Ve městě i v okolí jsou vybudovány četné lázeňské domy, kde můžete strávit příjemný den koupáním a odpočinkem. Ty největší a neznámější se nachází ve Vládních zahradách – Government Gardens, které tu byly vybudovány během britské koloniální nadvlády a dodnes jsou perfektně udržované. Maoři toto místo nazývají Whangapiro neboli „Místo zlých pachů“.

Dominantou je budova bývalých zahradních lázní Tudor Tower. Ty zde byly otevřeny v roce 1907. Dnes je zde umístěno Muzeum umění a historie.

Rotorua je také důležitým centrem maorské kultury. Maorové zde tvoří asi třetinu místního obyvatelstva. Prohlédnout si tu můžete tradiční maorská shromaždiště, kterým se dodnes říká „marae“. Za prohlídku jistě stojí maorská vesnice Ohinemutu, která se nachází kousek za městem u jezera Rotorua. Obdivovat zde můžete anglikánský kostel St. Faith´s. Interiér kostela je zdoben krásnými maorskými dřevořezbami. Dominantou je obraz Krista, oděného do maorského kabátu z ptačího peří. Obraz je zavěšen v jednom z oken kostela a budí tak představu Krista kráčejícího po hladině jezera. Naproti kostelu stojí moc pěkně zachovalé a opečovávané maorské shromaždiště Tamatekapua z konce 19. století.

Christchurch

Christchurch je sice největším městem Jižního ostrova, žiije tady něco málo přes 330 tisíc obyvatel, ale svou atmosférou spíš připomíná typicky anglické městečko. Na první pohled se od ostatních měst na Novém Zélandu liší, a to hlavně místní architekturou. Většina domů totiž byla postavena v 19. století v tehdy módním neogotickém stylu. Dech anglické architektury je tu cítit na každém kroku. Bylo zde postaveno mnoho kostelů – odtud možná pramení právě název města „Christchurch“. Dokonce se zde dříve více stavěly kostely než hospody.

Hlavní tepnou a centrem města je náměstí Cathedral Square, kde se soustřeďuje veškeré kulturní dění. Náměstí vévodí Kristova katedrála s přilehlou věží měřící 63 metrů. Ta je přístupná veřejnosti.

Vaši pozornost jistě upoutá i socha připomínající zmrzlinový kornout. Zvenku je stříbrná, zevnitř kovově modrá s celou řadou zajímavých motivů.

Přímo na náměstí si také můžete zahrát šachy na obrovské šachovnici nebo se projet historickou tramvají, jejíž trasa je dlouhá asi 2,5 km.

Milovníci přírody jistě neopomenou navštívit místní botanickou zahradu, kde mohou obdivovat jedinečnou sbírku novozélandských a exotických rostlin.

Nelson

Druhé nejstarší novozélandské město bylo založeno v roce 1841 a pojmenováno bylo na počest britského admirála Nelsona, který se proslavil svými vojenskými úspěchy v době napoleonských válek. Najdete jej u severního pobřeží Tasmanovy zátoky a říká se o něm, že se nachází v oblasti s největším počtem slunečných hodin na Novém Zélandu.

Za centrum města je považována rušná ulice Trafalgar street. Na kopci na konci ulice stojí katedrála Christ church cathedral, postavená ve stylu Art Deco. Z vrchu Butanical Hill si můžete vychutnat krásný pohled na město i zátoku Tasman bay. Vidět je odtud také pole, na kterém se v roce 1870 odehrálo první ragbyové utkání.

Město zaznamenalo v posledních letech příliv umělců, hrnčířů a keramiků, kteří se sem stěhují nejen kvůli příznivému klimatu, ale také kvůli jílovité půdě ideální pro keramickou tvorbu.

V okolí najdete krásné písečné pláže s mnoha možnostmi využití volného času. Tou nejznámější je pláž Tahunanui

 

 

Průvodce Novým Zélandem

Zájezdy na Nový Zéland

Základní info o Novém Zélandu

Historie Nového Zélandu

Památky na Novém Zélandu

Příroda na Novém Zélandu

Kultura na Novém Zélandu

Kuchyně na Novém Zélandu

Tipy na výlety po Novém Zélandu

Ubytování na Novém Zélandu

Kde, kam a jak v Novém Zélandu

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vzdělání

Hledání

Kraje Nového Zélandu

Auckland Auckland Bay of Plenty Bay of Plenty Canterbury Canterbury Gisborne Gisborne Hawke's Bay Hawke's Bay Chatham Islands Chatham Islands Manawatu-Wanganui Manawatu-Wanganui Marlborough Marlborough Nelson Nelson Northland Northland Otago Otago Southland Southland Taranaki Taranaki Tasman Tasman Waikato Waikato Wellington Wellington West Coast West Coast
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde