Kultura na Novém Zélandu

Dominantními kulturními skupinami jsou bílí obyvatelé a Maoři. Bílí obyvatelé se dělí do několika skupin podle původu, původní imigranti přišli hlavně z Anglie a Skotska, odkud si přivezli své tradice. Na severu Severního ostrova se usadili přistěhovalci z jugoslávské Dalmácie. Po druhé světové válce přišlo mnoho imigrantů z Holandska a jeho rozpadajících se kolonií. Během posledních desetiletí sílil příliv obyvatel z polynéských ostrovů a z Asie. Kultura Novy ZelandProto dnes na Novém Zélandu najdete široké spektrum různých prolínajících se kultur.

Novozélanďané milují sporty, sportem číslo jedna je ragby, mezi další sporty patří golf, cyklistika, hotrská turistika, horolezectví, vodní sporty - plavba na kajaku, raftu, jachting, potápění, plavání, surfování.

Nejrozšířenějším náboženstvím je křesťanství, zastoupené především anglikánskou, presbytariánskou a katolickou církví. Po příchodu misionářů vzniklo mezi maorskými kmeny mnoho variací křesťanského náboženství, které jsou provázané s původními maorskými zvyky.

Maorské výtvarné umění patří mezi nejcennější kulturní dědictví Nového Zélandu. Používají se přírodní materiály - dřevo, kost, nefrit a jadeit (známé pod pojmy pounamu, greenstone a jade).

Původní maorská obydlí a společenské domy, zvláště jejich vstupní část (nazývaná marae) bývají bohatě zdobeny vyřezávanými ornamenty. Maorské umění je kmenové umění esoterického charakteru srovnatelné například s uměním Keltů nebo Vikingů. Maoři si neolitickou kulturu kamenného věku přivezli z Polynésie a přizpůsobili si ji.

Na Novém Zélandu působí mnoho umělců, ale stálých divadelních sborů je jen několik. Mezi centra kultury patří Wellington, Auckland, Christchurch a Dunedin. Na mnoha místech se setkáte s nabídkou prací řemeslníků - umělců.

Muzea se sbírkou maorských artefaktů najdete v Aucklandu, Christchurch a Wellingtonu. V hlavním městě sídlí "Národní muzeum" Te Papa, které určitě stojí za prohlídku.

Z Nového Zélandu pochází celá řada známých osobností. Ve světě hudby se proslavila maorská operní diva Dame Kiri Te Kanawa, Mt. Everest pokořil jako první na světě Novozélanďan Sir Edmund Hillary, literární oblast proslavila Katherine Mansfield a poté Janet Frame. větové obecenstvo nadchla filmové trilogie Pán prstenů novozélandského režiséra Petera Jacksona.

 

 

Průvodce Novým Zélandem

Zájezdy na Nový Zéland

Základní info o Novém Zélandu

Historie Nového Zélandu

Památky na Novém Zélandu

Příroda na Novém Zélandu

Kultura na Novém Zélandu

Kuchyně na Novém Zélandu

Tipy na výlety po Novém Zélandu

Ubytování na Novém Zélandu

Kde, kam a jak v Novém Zélandu

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vzdělání

Hledání

Kraje Nového Zélandu

Auckland Auckland Bay of Plenty Bay of Plenty Canterbury Canterbury Gisborne Gisborne Hawke's Bay Hawke's Bay Chatham Islands Chatham Islands Manawatu-Wanganui Manawatu-Wanganui Marlborough Marlborough Nelson Nelson Northland Northland Otago Otago Southland Southland Taranaki Taranaki Tasman Tasman Waikato Waikato Wellington Wellington West Coast West Coast
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde