Kuchyně na Novém Zélandu

Nový Zéland se v posledních letech vymanil z otěží tradiční britské kuchyně a snaží se v oblasti gastronomie více experimentovat. K tomu má výborné možnosti díky rozličné a široké škále domácích zdrojů.

Velice oblíbené jsou pokrmy z mořských a sladkovodních ryb s bohatou zeleninovou přílohou. Tradičním masem je bezesporu jehněčí, které je připravováno s aromatickými bylinami.

Jinými oblíbenými masy jsou kuřecí, hovězí, ale také zvěřina, která se tu chová ve velkém na farmách.Novozélandské víno

Vody kolem Nového Zélandu nabízí pestrou směs mořských živočichů. Loví se jakubské mušle, langusty, ústřice a tresky. K lahůdkám novozélandské kuchyně patří také patés z plodů moře, pečené langusty nebo uzený úhoř. Vynikající předkrmy se dělají z terakihi – ryby (většinou makrela) naložené v citrónové šťávě a servírované na kokosovém mléku.

Každý návštěvník by měl alespoň jednou vyzkoušet typicky maorský oběd nebo večeři, která se skládá z masa (často z mořských živočichů). Jídlo je připravováno v přírodní zemní peci, které se říká „hangi“.

Do velké jámy v zemi se položí nahřáté kameny a na ně se potom pokládá jídlo v plátěných sáčcích. Ty se pokrývají listím a mokrými hadry. Následně je vše zasypáno vrstvou zeminy a podrobeno procesu dušení.

Pouliční stánky nabízejí také velice chutné a navíc rychlé občerstvení. Nejznámější je asi klasika – čerstvá smažená ryba s hranolky nebo pečené ústřice. Samostatnou kapitolu tvoří prvotřídní mušle. Např. mušle toheroa se vyhrabávají dřevěnými lopatkami z písku na plážích. Toheroa se dají opékat nebo obalovat v těstíčku a následně smažit. Další chutné mušle se jmenují tuatua.

Z ovoce se zde pěstují v podstatě stejné druhy jako u nás v Čechách – jablka, třešně, broskve, meruňky, maliny, hrozny a hrušky. Kupodivu nejen dovážené, ale i místní ovoce je tu poměrně drahé. Ze zeleniny lze zmínit sladké brambory kumara nebo dýně kumikumi.

K dobrému jídlu patří samozřejmě také dobré pití. První novozélandské vinice založili přistěhovalci z bývalé Jugoslávie. Mezi nejznámější vína patří Chardonnay, Pinot Noir, Avignon Blanc. Ochutnat můžete též místní pivo. K těm lepším patří Steinlanger nebo Black Mac.

 

 

Průvodce Novým Zélandem

Zájezdy na Nový Zéland

Základní info o Novém Zélandu

Historie Nového Zélandu

Památky na Novém Zélandu

Příroda na Novém Zélandu

Kultura na Novém Zélandu

Kuchyně na Novém Zélandu

Tipy na výlety po Novém Zélandu

Ubytování na Novém Zélandu

Kde, kam a jak v Novém Zélandu

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vzdělání

Hledání

Kraje Nového Zélandu

Auckland Auckland Bay of Plenty Bay of Plenty Canterbury Canterbury Gisborne Gisborne Hawke's Bay Hawke's Bay Chatham Islands Chatham Islands Manawatu-Wanganui Manawatu-Wanganui Marlborough Marlborough Nelson Nelson Northland Northland Otago Otago Southland Southland Taranaki Taranaki Tasman Tasman Waikato Waikato Wellington Wellington West Coast West Coast
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde